Meer informatie over kindermishandeling

Aangifteplicht

De Raad voor de Volksgezondheid en Zorg ( RVZ) heeft het kabinet in maart 2005 geadviseerd om een aangifteplicht voor de AMK’s in te voeren aan het Openbaar Ministerie voor kindermishandeling. De VVAK is tegen dit advies. 

Standpunt VVAK ten aanzien van aangifteplicht...

Munchausen By Proxy Syndroom (MBPS)

Het Munchausen By Proxy Syndroom (MBPS) bestaat uit twee delen:

  1. de gefalsificeerde / geïnduceerde aandoening bij het kind, Pediatric Condition Falsification (PCF);
  2. de ouder/verzorger die PCF toebrengt aan een kind vanuit een ziekelijke behoefte aan aandacht van artsen en hulpverleners, Factitious Disorder by Proxy (FDP).

Deze complexe en moeilijk herkenbare vorm van kindermishandeling wijkt nogal af van de overige meldingen betreffende kindermishandeling en om die reden heeft de werkgroep MBPS een richtlijn opgesteld. 

Deze richtlijn kan onder vermelding van naam, beroep en adres opgevraagd worden via ofni.[antispam].@vertrouwensartsen.nl.

VVAK standpunt ten aanzien van kinderen van asielzoekers

In 2005 heeft de VVAK in een tweetal brieven aan minister-president Balkenende haar zorgen geuit over de ondergeschikte positie die kinderen van asielzoekers innemen in het asielbeleid.

Lees de eerste brief aan de minister-president...

De heer Balkenende heeft op deze eerste brief gereageerd met een algemeen verhaal over het asielbeleid ten aanzien van de AMA’s. Hij gaat daarbij niet in op onze brief en de VVAK stuurt hem de volgende brief:

Lees de tweede brief aan de minister-president...

Gevolgen van kindermishandeling op de gezondheid

Uit wetenschappelijke studies wordt steeds duidelijker dat mishandelingervaringen in de zeer vroege jeugd grote risicofactoren zijn voor het ontwikkelen van ziekten op latere leeftijd. De ACE (Adverse Childhood Experiences) study is een van de grootste onderzoeken ooit uitgevoerd om de link tussen kindermishandeling en de gezondheid/welzijn in het latere leven, te bestuderen. De wetenschap dat veel van de gezondheidproblematiek en sociale problemen hun oorsprong vinden in zeer vroege jeugd ervaringen, onderstreept het belang van preventie en vroege interventies.

Meer informatie zie website ACE

logo-vvak-wit-2021

VVAK: een wetenschappelijke beroepsvereniging

De VVAK is een veerkrachtige, kleine maar zichtbare wetenschappelijke beroepsvereniging van en voor vertrouwensartsen.


Contact

Heeft u een vraag voor de VVAK? Stuur dan een e-mail naar: ofni.[antispam].@vertrouwensartsen.nl